Archive for March, 2009

İşletim sistemi tespiti

Herkese selamlar. Bazı durumlarda php betiklerimizin windows için ayrı linux için ayrı işlem yaptırmak isteyebiliriz. Bunun için ufak bir fonksiyonla bunun altından kalkabilirsiz.

 1. function isletimsistemiwindowsmu()
 2. {
 3. if (stristr($_SERVER[‘HTTP_USER_AGENT’],‘windows’))
 4. return true;
 5. else
 6. return false;
 7. }

Bu kod yardımı ile eğer sistem windows ise true windows haricinde bir işletim sistemi ise false değerini göndermektedir…

Pardus 2008.2 Canis aureus

Pardus geliştiricileri, çevirmenleri, belge yazarları ve sanatçılarının desteğiyle hazırlanan Pardus 2008.2 güncelleme sürümü, kullanıcılarıyla buluştu.

Pardus 2008.2, Pardus Test Ekibi tarafından yapılan detaylı testlerden sonra, TÜBİTAK FTP sunucularında indirilmek üzere yerini aldı. 2008 serisinin bu ikinci ara sürümü, özgür yazılım dünyasının en yeni bileşen ve teknolojilerini sunuyor.

Pardus 2008.2 sürüm ismini, yaşam alanları tehdit altında olan başka bir Anadolu canlısından alıyor. Pardus 2008.2’nin sürüm adı Canis aureus. Bir başka deyişle, “Altın çakal“.

Bu sürüme neden Canis aureus adının verildiğine dair haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Başlıca yenilikler

Pardus 2008.1’den bugüne geçen sürede, sadece Kurulan CD içerisindeki 648 pakette yaklaşık 120 hata düzeltmesi, 60’ın üzerinde güvenlik güncellemesi kullanıcılara ulaştı. Yine aynı sürede CD’ye yeni özellik ve destekler ekleyen 23 yeni paket dâhil oldu, CD içindeki toplam 648 paketin 181’i güncellendi.

Pardus 2008.2 Canis aureus, beraberinde bir sürü yeni özellik getiriyor. Pardus’un temel teknolojileri olan PiSi ve COMAR birçok yeni özelliği desteklerken, daha sorunsuz bir kurulum için YALI’nın güncellenmiş sürümünü kullanılıyor. Açılış sisteminde yapılan iyileştirmelerle Pardus kullanan sistemlerin açılışı hızlanırken, uzak dosya sistemleri altyapısı için de birçok iyileştirme, Pardus 2008.2 ile birlikte gelen yenilikler arasında göze çarpıyor.

Ağ Yöneticisi

Pardus 2008.2 Canis aureus ile birlikte yeni sürüme yükseltilen Ağ Yöneticisi ve ağ yapılandırma altyapısı da bir seri yenilik ve hata düzeltmesi içeriyor. Bu iyileştirmelerin ilk anda göze çarpanları şöyle:

 • Kullanıcı ve bağlantı tabanlı DNS ayarları iyileştirmeleri,
 • DHCP ve zaman aşımı iyileştirmeleri,
 • ASCII olmayan ESSID iyileştirmeleri,
 • Bağlantı başlatma ve durdurma sırasında betik çalıştırma desteği.

Görüntü Yöneticisi

Pardus 2008.2 Canis aureus, yeni nesil Nvidia, ATI ve Intel ekran kartlarını desteklemek için gerekli sürücüleri içeriyor. Pardus Görüntü Yöneticisi ve otomatik tanıma altyapısı zorg, bu yeni sürücüleri kullanacak şekilde güncellendi.

Paket Yöneticisi

Paket Yöneticisi de birçok iyileştirme ve güncelleme içeriyor:

 • Paket arama iyileştirmeleri,
 • Hatalı indirilen paketlerin tekrar indirilmesi için destek,
 • Çeviri ve arayüz güncellemeleri,
 • Delta paket ve ters bağımlılık güncelleme desteği. Bu özelliklerin 2008.2 sonrasında kullanıma girmesi planlanıyor.

Dört ayrı ISO

Pardus 2008.2 Canis aureus, dört farklı ISO olarak sunuluyor. Bunların birincisi ve en önemlisi, KDE 3.5.10 tabanlı Pardus 2008.2’nin bilgisayarlara kurulan öntanımlı masaüstü ortamı.

Pardus 2008.2 Kurulan CD, sadece Türkçe ve İngilizce dillerini destekliyor. Pardus 2008.2 Uluslararası Kurulan CD ise Pardus tarafından desteklenen 11 ayrı dilde kurulum ve kullanım özelliğine sahip. Bu iki sürümün yanı sıra, biri KDE 3,5 diğeriyse KDE 4 ile gelen iki farklı Pardus 2008.2 Çalışan CD sürümü mevcut.

Pardus 2008.2, FTP sunucularında yerini almış durumda. Kurulan CD için bu bağlantıyı, Çalışan CD için bu bağlantıyı takip etmeniz yeterli.

Kaynak (özgurluk için)

Windows Vista’da Turbo Pascal 7 çalıştırmak

Mutlaka deneyenler bilirler vista üzerinde pascal çalışmak tam bir baş belasıdır. Geçen sene pascal dersimiz olmasaydı belkide böyle bir sorunun var olduğundan bile haberim olmayacaktı. O sıralar hiç bir türkçe veya inglizce sitelerde çözüm yoktu ve rusça bir siteden tahmin yürüterek sorunu çözmüştüm. Şimdi birçok türkçe sitelerde bile bu sorunun nasıl çözüleceği anlatılmış. Bende blogumda yer vermeye karar verdim. Evet başlayalım ;

Resimden fark edildiği gibi türkçe karakterlerde sorun var. Bu sorunun cevabı Vista’nın Windows klasörünün içinde yer alan System32 alt klasörünün içindeki autoexec.nt dosyasının klavye düzenininde gizli 🙂

Bu dosyayı notdefteri ile açıp içine aşağıdaki satırları ekledikten sonra, bilgisayarı yeniden başlatmaya gerek bile kalmadan sorun çözülecektir.

F klavye kullananların 179 yerine 440 değerini kullanmaları gerekli.

İşte bu ufak ayarlama ile sorun çözülmüştür. Tüm pascalcılara hayırlı olsun 🙂 Herkesin bir gün açık kaynağa yönelmesi dileğiyle, hoşçakalın!!

Cep Telefonları Mikrop Yuvası

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nin bugün yaptığı açıklamada telefonların klozet kapağı kadar mikrop taşıdığı belirtilerek önlem alınması gerektiğine yer veriliyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Meral Sönmezoğlu imzasıyla yapılan açıklamada, cep telefonlarının temizlenmediği takdirde hastalık bulaştırabileceği bilgisi verilerek kullanıcıların dikkati çekiliyor.

Hastalanıp kutu kutu ilaç yutmak istemiyorsanız telefonunuzu temiz tutun.

Sürekli elde tutulan cep telefonlarının eldeki bakterileri topladığına dikkat çeken Sönmezoğlu, “Cep telefonları tıpkı klozet kapakları, kapı kolları gibi mikroorganizma yuvalarıdır. Günlük hayatımızda elimizi dokundurduğumuz pek çok yerden aldığımız mikroorganizmalar ellerimiz aracılığıyla cep telefonlarıne geçiyor.” yorumunu yapıyor.

Konuyla ilgili bir araştırmanın sonuçlarını da paylaşan Doç.Dr.Meral Sönmezoğlu, bu çalışmada 266 tıp personeli ve öğrencileri arasında araştırma yapıldığını, bu topluluğun yüzde 98’inin cep telefonu kullandığını, geride kalan küçük bir grubun telefonu kullandıktan sonra dezenfekte ettiğini belirtiyor. Yüzde 53’ün telefonları hiç temizlemediğini belirten Sönmezoğlu, telefonlarda yapılan incelemelerde 101’inde mikroorganizmalara rastlandığını ve bunun yüzde 45’inin zararlı bakteriler olduğunun belirlendiğinin altını çiziyor.

Telefonlar Dezenfekte Edilmeli

Kişiye özel cep telefonlarının bir başkası tarafından kullanıldığında hemen dezenfekte edilmesi gerektiğine dikkat çeken Sönmezoğlu, sadece kişinin kendisinin kullandığı telefonların bile sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez özel dezenfektan mendillerle ya da aşındırıcı etkisi olmayan ıslak mendillerle temizlenebileceğini belirtiyor.

Red Hat ve Microsoft Artık Ortak

red-hat-microsoft

Linux dünyasının en bomba haber bence;

Bir çok Linuxseveri şaşırtacak bir haber, Computerworld’den duyurulan bir habere göre bir proje üzerinde ortak çalışmak üzere Red Hat ile Microsoft bir anlaşma imzaladı.

Novell 2007 yılında Microsoft ile anlaştığında, Red Hat Microsoft ile anlaşmalarının çok zor olduğunu duyurmuştu, ancak artık durumlar değişti, Red Hat’tan yapılan açıklamaya göre iki firma birbirlerinin sanallaştırma teknolojilerini destekleyecek. Böylece müşteriler Red Hat ve Microsoft yüklü makineleri karışık bir şekilde sorunsuzca kullanabilecekler.

Sanallaştırma işlemlerinin genel müdürü olan Mike Neil’in bloğundaki mesaja göre “Şu ana kadar anlaşmayı engelleyen ürünlerle alakalı olmayan bir bariyer vardı, ve bu bariyer artık aşıldı.” Şeklinde olayı yorumladı.

Linux dünyasında bu haber pek hoş karşılanmadı, bakalım bu gelişmeler Red Hat ile ilgili gelecekte neler getirecek…

Haber kaynak;

Red Hat & Microsoft partner up!

Arama
Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı. 'Yeniden' korkmayın.
March 2009
M T W T F S S
    Apr »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
.
 • P3