Archive for February, 2010

10 Eylül Craig Ferguson

Audrey Tautou

youtube::MPo_ugqhuVY::

homer evolution

youtube::faRlFsYmkeY::

Python kitabı geliyo yaşasın :)

Fırat Özgülün sitesi bir göz atayım dedimki karşımda python kitabı başlıklı bir yazı gördüm. Yine eski olaylardan biri değildir umarım derken kitabın yazarına bi baktım Fırat Özgül yazıyor 🙂

Kitabı görünce çok sevindim, daha önceki olaydan sonra böyle bir gelişme görmek inanılmaz sevindirici. Kitap anladığım kadarıyla sitede yayınlanan içeriklere yakın yada aynı olacakki zaten kitabı çıkarma amacı olarak geniş kitlelere ve bilgiyi daha fazla kişiye yayabilme çabası olarak belirtiyor Fırat Özgül. Neyse lafı uzatmak istemiyorum, geri kalan ayrıntıları buradan bakabilirsiniz.

Kitabın görünüşü;

http://www.istihza.com/blog/python-kitab.html/

Görüşmek üzere…

Web albümler ve resim paylaşımları

Herkese selam, bugün bloğumda paylaşmak üzere web albümleri inceledim. Facebook bana yeterli geldiğinden dolayı pek incelemiyordum bu tür şeyleri. Siteye can gelsin arada dönsün dursun dedim ve ilk olarak flickr’a adım attım.

Flickr yahoo temelli bir resim paylaşım sitesi olduğunu görünce biraz çekincelerim oldu. Biraz kullanmaya başlayınca hepten koptum artık ben. Albüm oluşturamıyosun bu benim caymama yetti zaten. Picnik diye flash tabanlı bir programı var; biraz göz gezdirdim, güzel bir program ama benim ihtiyacıma yaramayacağından kapattım 🙂

Benim daha çok aradığım web albüm oluşturabilinecek ve bu albümleri paylaşabileceğim bir platform. Bunları düşünürken aklıma picasa geldi. Hemen sitesine girdim, google tabanlı olması beni kendine çekti zaten. Karşıma indirebileceğim bir program çıktı ama arch linux kullandığım için biraz tedirgin oldum. Pacman ile arattım ve depolarda programı buldum 🙂 Bir kez daha arch’ın geniş deposuna dua ettim ve kurdum programı. Web kısmında albüm oluşturmayı gördüm ve bir ohhh çektim 🙂

Uzun lafın kısası flickr benden eksi, picasa artı puan aldı 🙂 Picasa kullanmaya karar verdim, picasa adresim => http://picasaweb.google.com/ozanuzer88

Tekrar görüşmek üzere…

Alkol, Sigara ve Kafeinin beyne zararları

California Üniversitesi’nden bilim adamı Daniel Amen, Amerika’da best seller olan kitabında kafein alkol ve sigaranın beyne etkilerini beynin MR görüntülerini inceleyerek yayımladı.

Normal Beyin

Normal: Görüntü, beyin aktivitesinin damaktan görünüşünü yansıtıyor. Pürüzsüz yüzey beyinde kan dolaşımının sağlıklı olduğuna işaret ediyor.

beyin13

Alkol: Fazla alkol tüketmek beyin damarlarının tıkanmasına ve hücrelerin yavaş yavaş ölmesine neden olur. Ön lobdaki siyah lekeler karar verme yeteneğinin zayıflamasına, refleksleri kontrol edememeye ve yüksek depresyon riskine işaret ediyor. Orta kısımdaki lekeler dil, müzik yeteneklerini ve hafızayla ruh durumunu olumsuz etkiliyor. Dengesiz davranışlara neden oluyor.

beyin22

Kafein ve sigara: Beyindeki damarların daralmasına yol açıyor. Etkisi uyuşturucu ve alkolden de kötü oluyor. Beynin ön lobunda görülen siyah noktalar kişiyi depresyona karşı savunmasız kılıyor. Orta kısımlardaki siyah noktalar zayıf hafızanın habercisi. Kitap, günde 3 fincandan fazla kahveden uzak durmayı tavsiye ediyor.

beyin32

Alzheimer: Alzheimer yüzünden ortaya çıkan plak tabakası beyinde bir çeşit kısa devreye yol açıyor. Özellikle beynin ön kısmı tarafından kontrol edilen konuşma ve hafıza olumsuz etkileniyor.

Kaynak: www.cagglar.com

Arama
Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı. 'Yeniden' korkmayın.
February 2010
M T W T F S S
« Nov   Mar »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
.
  • P3